poniedziałek, 13 stycznia 2014

Skuteczne domowe sposoby na przeziębienie

Witajcie ponownie! Wasze komentarze porządnie mnie zmotywowały i już dziś możecie czytać kolejnego posta. Poniedziałek - jestem zmęczona, przerażona wizją jutrzejszych sprawdzianów i do tego boli mnie głowa. Jednak podejrzewam, że złe samopoczucie nie jest wywołane aktywnością psychiczno-fizyczną lecz pogodą. Nie wiem jak Wy, ale ja strasznie ją znoszę! Kilka dni temu leżałam w łóżku z gorączką, dwa dni temu katar potem kaszel a dziś głowa. Dawno tego nie było, gdyż jestem typem człowieka, który rzadko kiedy choruje. Okazało się, że owe objawy zainspirowały mnie i postanowiłam przedstawić Wam proste, domowe sposoby na przeziębienie :)
 
KATAR
 Kilka razy dziennie połóż na nasadę nosa zimny kompres. To może być nawet zwykła papierowa chusteczka albo dwie, zwilżona i przykryta suchą. Kiedy kompres zrobi się ciepły, zastosuj nowy. I tak przez ok. 10 min. Dla zwiększenia efektu możesz dodatkowo skropić kompres 2-3 kroplami olejku eukaliptusowego lub miętowego.

 Podczas wydmuchiwania nosa zastosuj metodę naprzemienną, czyli najpierw wydmuchuj jedną dziurkę, ściskając palcami drugą, potem na odwrót. Rób tak przynajmniej 10 razy dziennie. Jednoczesne ściskanie obu dziurek, co zwykle robimy przy wycieraniu nosa, sprzyja przemieszczaniu zalegającej zawartości w głąb, co zwiększa ryzyko zapalenia zatok przynosowych.

 Stosuj płukanki do nosa, bardzo skuteczne są z soli kuchennej. Taką płukankę można zrobić samemu, rozpuszczając pół łyżeczki soli w pół szklanki wody, albo kupić gotowe ampułki w aptece. Płukankę należy wykonywać ok. 5 razy dziennie. Jeśli roztwór wykonuje się w domu, można posłużyć się strzykawką.

 Stosuj inhalacje nad miską: nasyp do naczynia garść kwiatów rumianku, zalej gorącą wodą. Na głowę narzuć ręcznik, nachyl się nad miską i przez kilka minut wdychaj nosem i ustami aromatyczną parę. Para rozszerzy naczynia krwionośne i nasili produkcję śluzu, który będzie łatwiejszy do usunięcia.

 Postaw na stoliku nocnym talerzyk z drobno pokrojoną cebulą lub nalej na talerzyk kilka kropel olejku eukaliptusowego lub miętowego.
KASZEL
  Natrzyj klatkę piersiową kamforą, najlepiej tuż przed snem, ciepło się ubierz i połóż do łóżka. Zamiast nacierania możesz położyć na piersiach termofor z ciepłą wodą (ale nie tak gorącą, aby parzyła). Podobny efekt osiągniesz, zakładając wełniany sweter bezpośrednio na gołe ciało.

 Przygotuj sobie syrop cebulowy lub buraczany. Cebulę lub burak drobno posiekaj, zasyp cukrem lub zmieszaj z miodem i odstaw do czasu, aż puszczą sok. Popijaj po łyżeczce kilka razy dziennie.

 W sklepie zielarskim kup opakowanie korzenia prawoślazu i lukrecji. Wymieszaj. Weź łyżkę mieszanki i zalej szklanką gorącej wody. Jak przestygnie, popijaj małymi łykami. Uwaga, jeśli masz nadciśnienie, nie stosuj tej metody (lukrecja podwyższa ciśnienie).

 Zmiażdż kilka ząbków czosnku, wyciśnij sok z jednej cytryny i zalej niewielką ilością przegotowanej wody. Przełóż do ciemnego słoiczka i odstaw na kilka dni. Popijaj trzy razy dziennie po małym kieliszeczku.

 Popijaj herbatkę z lipy, czarnego bzu i malin, możesz zrobić sobie mieszankę albo łączyć fiksy.
 
 BÓL GARDŁA
Stosuj płukanki, które zmniejszą przekrwienie śluzówki, odkażą drogi oddechowe i złagodzą ból. Do sporządzenia płukanek możesz wykorzystać szałwię, rumianek (zaparzaj zioła przez ok. 20 min, a jak ostygną, płucz gardło). Płukankę możesz też sporządzić, wkrapiając do ciepłej wody olejek z drzewa herbacianego (2-3 krople na pół szklanki).

 Zastosuj okłady na szyję z liści kapusty. Przedtem należy je dokładnie wyszorować, lekko zmiażdżyć i potrzymać w ciepłej wodzie, aby się ogrzały. Taki okład owiń szalikiem i potrzymaj ok. 20 min.

 Płucz gardło roztworem z soli kuchennej (na szklankę ciepłej wody łyżeczka soli, co najmniej cztery razy dziennie).

 Ugotuj dwa ziemniaki, rozetrzyj na miazgę i zawiń w kawałek gazy. Taki kompres połóż na szyję, owiń szalikiem i trzymaj, aż ziemniaki ostygną.
 BÓL GŁOWY
Wcieraj w skronie 1-2 krople olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, miętowego, geraniowego (najpierw upewnij się, że nie cierpisz na uczulenie).

 Zrób kompres z gazy, namoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem któregoś z tych olejków.

 Wykonaj delikatny masaż skroni i czoła.

 Połóż się z wełnianą opaską na oczy.
 
 BÓLE MIĘŚNI I KOŚCI
Wykonaj masaż bolących części ciała, także z dodatkiem olejków.

 Wetrzyj w bolące miejsca maść majerankową lub kamforową.


 Cudowny sposób na wszystkie przeziębieniowe dolegliwości - rosół z kury. 
 To stary ludowy sposób. Rosół taki, ze względu za zawartość wydzielanych podczas gotowania związków, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antywirusowe i antybakteryjne. Rosół powinien być gotowany na kurze (kurczak też może być) z dodatkiem marchewki, pietruszki, selera, czosnku i ostrych przypraw. Należy go popijać kilka razy dziennie.


Więc nie dajmy się rozłożyć i gdy tylko poczujemy, że bierze nas jakieś choróbsko to nie czekajmy aż się rozwinie - próbujmy zwalczyć je na starcie! Pamiętajcie, przezorny zawsze ubezpieczony ;)
Pozdrawiam, Monika.


2 komentarze:

  1. Przydatne porady. :) Póki co na szczęście ich nie potrzebuję, ale pewnie kiedyś się przydadzą. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Posłuchaj mnie teraz kochana bardzo uważnie. Zmieniłam adres mojego bloga, wiec są kłopoty z bloggerem. Wszyscy moi obserwatorzy przestali widzieć moje posty na blogger home. Żeby pozbyć się tych problemów i znów widzieć posty na blogger home, musisz od-obserwować mojego bloga, odświeżyć stronę i zaobserwować go ponownie. (Jeżeli obserwujesz mojego bloga)
    Więcej informacji w moim najnowszym poście. To na prawdę bardzo ważne, wiec proszę nie ignoruj tej informacji.
    Chodzę po wszystkich blogach i pisze to każdemu! Proszę, przeczytaj mój najnowszy post informacyjny!! To bardzo ważne.
    Pozdrawiam ;*

    Miśka
    miska-grabowska.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń