wtorek, 3 kwietnia 2012

Dobra NOCKA!

Wiecie, że przesypiany jedną trzecią naszego życia? Najlepiej było by gdybyśmy grzecznie chodzili spać dwie godziny przed północą, a wstawali rześkim i wypoczętym około godziny 6.00... Jednak większość ludzi chodzi spać po 22. Badania naukowe wskazały iż nie powinno się chodzić spać bezpośrednio po posiłku, bo wówczas sen nie do końca spełnia swoje funkcje.

Oto kilka rad dotyczących problemów ze snem:

 NIE MOŻESZ ZASNĄĆ?
Zjedz coś lekkiego przed snem lub wypij szklankę ciepłego mleka (albo napar z melisy). Połóż się i pomyśl o czymś miłym. Jeśli sen nie przychodzi, wstań i przejdź się, poczytaj, pooglądaj jakiś spokojny program w telewizji, otwórz okno. Potem znowu spróbuj zasnąć. Może Ci się uda ;)

BUDZISZ SIĘ BARDZO WCZEŚNIE?
Jeśli ok. godziny 6.00, to być może masz taki metabolizm i po prostu nie potrzebujesz więcej snu. Ale gdy budzisz się koło godziny 4.00, to chyba za wcześnie. Zasłaniaj szczelnie okna, tak by nie wpadało światło słoneczne. W miarę możliwości śpij na średnio twardym materacu.

BUDZISZ SIĘ W ŚRODKU NOCY?
Bezpośrednio przed snem staraj się nie pić, żebyś nie wstawała do WC. Odsuń od łóżka (zwłaszcza od głowy) urządzenia wysyłające fale: komórkę, radio, budzik itp. Zaburzają sen i powodują ból głowy. Jeżeli obudziłaś się i nijak nie możesz zasnąć wykorzystaj radę pierwszą.

CHRAPIESZ?
Tylko czasami? Nie przejmuj się, może masz katar albo źle się ułożyłaś. Chrapanie to nie choroba, ale może być uciążliwe dla innych :) Jeśli miewasz tzw. bezdech nocny, czyli zatrzymanie oddychania na ok. 10 sekund, zgłoś się do lekarza rodzinnego.

RANO NIE MOŻESZ WSTAĆ?
Nastaw budzik na 15 minut wcześniej niż zwykle. Po obudzeniu poleż w łóżku, pomyśl, co masz zrobić danego dnia. Nie przewracaj się na drugi bok i nie jedz śniadania w łóżku. Przeciągnij się. Staraj się zawsze wstawać o tej samej porze, nawet w weekend.

MOGŁABYŚ SPAĆ CAŁY DZIEŃ?
 Jeśli zdarza Ci się np. spać w sobotę do południa, zbadaj sobie krew, bo być może masz niedobór minerałów np. magnezu, żelaza czy potasu. Pamiętaj, żeby spać w wywietrzonym pokoju, najlepiej przy przykręconym kaloryferze, a latem - przy otwartym oknie.

Ciekawostki :)
1. Ludzie, którzy za mało śpią o wiele łatwiej tyją! Niestety, nie jest na odwrót, tzn. po przespaniu całego dnia nie obudzisz się lżejsza o parę kilogramów :p

2. Czy wiesz, że możesz zaprojektować sobie sny? Musisz tylko przed zaśnięciem myśleć przez dłuższą chwilę o czymś lub kimś miłym, np. o tym przystojniaku z 2b :P Duża szansa, że pojawi się potem w Twoich snach.

3. Rekord w niespaniu pobił w 1964r. pewien Amerykanin, który nie zapadł w sen przez 11 dni. Jednak już czwartej doby pojawiły się u niego halucynacje: zamiast znaków drogowych widział ludzi i myślał, że jest znanym czarnoskórym piłkarzem.

4. W Japonii często widzi się ludzi śpiących, gdzie popadnie, np. w metrze, w parku itp. Nie są to bezdomni, tylko pracoholicy! Takie drzemki nazywane są "inemuri", czyli sen na jawie. Kimający Japończycy mają bardzo lekki sen i wystarczy im kilkanaście minut drzemki, aby zregenerować siły.

UWAGA! 
Jeśli cierpisz na bezsenność lub inne męczące zaburzenia snu dłużej niż miesiąc, nie licz, że to samo minie. Idź koniecznie do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie badania i poprowadzi kurację.

Pozdrawiam :]

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa i przydatna notka :) Ja sama często mam problem z obudzeniem, i weekendy zazwyczaj nie wstaję przed 12 w południe =)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Kiedyś też potrafiłam spać do późna ale "wyleczyłam" się z tego. Teraz to najpóźniej o 9.30 wstaję :]

   Usuń
 2. też ostatnio rozkminiałam nad tym, że przesypiamy za dużo życia ; D

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna notka znalazłam rozwiązanie na moją bezzsenność :D
  zapraszam do mnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszę się, że mogłam pomóc ;)

   Usuń