sobota, 14 stycznia 2012

Cytryna :)

Cytryna jest jednym z najważniejszych i naturalnych środków leczniczych używanych w gospodarstwie domowym. Mino swojego kwaśnego smaku watro spożywać ją regularnie np. jako dodatek do herbaty :)Posiada dużo witaminy c, która wspomaga naszą odporność na wszelkie infekcje, dzięki czemu jest ona
skutecznym środkiem przeciwko przeziębieniom, szkarlatynie, infekcjom klatki piersiowej oraz grypom. Olejek lotny z cytryny posiada właściwości antyseptyczne oraz przeciwbakteryjne.
Właściwości te są cenne dla tych wszystkich, którzy są podatni na takie choroby jak stwardnienie tętnic oraz gorączkę.

Cytryna jest również pożyteczna jako ogólny środek odżywczy pomocny w chorobach przewlekłych. 
Stosowany jako płukanka, sok z cytryny łagodzi bóle gardła, zapalenie dziąseł oraz wrzody w jamie ustnej.

 Zewnętrznie sok z cytryny może być zastosowany na trądzik, grzybicę międzypalcową, odmrożenia, użądlenia, grzybicę wywoływaną przez dermatofity, oparzenia słoneczne czy brodawkiDo innych zastosowań cytryny należy również pomoc w leczeniu opryszczki
Sok z cytryny to również niezbędny składnik wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju maseczek na twarz.


 Cytryna wskazana jest do cery tłustej i mieszanej, stosujemy ją jak tonik, po demakijażu. Twarz można przemywać samym sokiem z cytryny lub sokiem rozcieńczonym z wodą.


 Cytryna rozjaśnia włosy jak letnie słońce :) Wcieramy sok z cytryny we włosy na 15- 20 minut przed umyciem. Uzyskany efekt jest bardzo naturalny i nie niszczy włosów.


 
Po wyciśnięciu soku z cytryny nie wyrzucaj skórki, zwykle znajduje się tam jeszcze resztka miąższu i soku, przecieraj nią dłonie, rozjaśnisz w ten sposób wszelkie przebarwienia.
 
 
 Sokiem z cytryny nacieraj wysychające łokcie i kolana. 
Już po 10 dniach stosowania zauważysz, że skóra staje się miększa.
 
 
 Kiedy nie masz pod ręką szczoteczki do zębów i pasty możesz przetrzeć zęby wewnętrzną stroną skórki lub zjeść jej plasterek, nie tylko odświeżysz oddech ale także wyczyścisz zęby.
 
 
 
 Aby cieszyć się zadbanymi paznokciami, wystarczy pięć minut. Zanurz palce w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z cytryny, następnie osusz je i potrzyj paznokcie skórką cytrynową. 
 
 
 
Dla utrzymania naszego zdrowia w doskonałej kondycji sięgajmy często po cytrynę :)
Ten wspaniały owoc może zdziałać cuda!
 
 
 

2 komentarze: